Dla właścicieli wielu obiektów hotelarskich SPA jawi się jako panaceum na kłopoty z frekwencją i popularnością wśród klientów. Słusznie, bo dobre zaplecze odnowy biologicznej nazywane SPA wydłuża sezon i pozwala uzyskiwać lepsze wyniki sprzedaży. Jednak projektując SPA hotelarze są zazwyczaj zdani na eksperymenty, doradztwo firm handlujących wyposażeniem lub wizje architektów bez doświadczenia w projektowaniu przestrzeni odnowy biologicznej.
Zaplecze odnowy biologicznej może być udostępniane w ramach ceny pokoju
W wielu hotelach czy pensjonatach korzystanie z sauny, jacuzzi lub siłowni jest bezpłatne i samoobsługowe. Gdy jednak chcemy racjonalnie zarabiać na ludzkiej chęci dbania o zdrowie i urodę, naszą ofertę musimy móc określić skrótem SPA.
Wówczas poza sauną i jacuzzi musimy wprowadzić masaże, zabiegi na ciało i twarz, a idealnie: także kąpiele i hydromasaże. Należałoby również zaoferować łaźnię, bicze wodne i lodową deszczownicę oraz pokój do relaksacji. Trzeba też zadbać o ofertę zabiegów kosmetycznych wykonywanych przez personel a nie wyłącznie udostępnianie gościom urządzeń.
Funkcjonalność, czyli nie mniej
Dominujące na polskim rynku obiekty hotelarskie, budowane lub modernizowane w pierwszych 20 latach XXI wieku można podzielić na: małe 20-25 pokoi, średnie 26-80 pokoi i duże, mające ponad 80 pokoi hotelowych.
Wśród skategoryzowanych i nieskategoryzowanych łącznie, niepodzielnie królują obiekty pierwszej grupy.
Jaki jest minimalny, efektywny program przestrzeni SPA?
Jeżeli chcemy się wiarygodnie posługiwać określeniem SPA, a przede wszystkim zarabiać, sprzedając zabiegi i zadowalając klientów, nie możemy pominąć żadnego z pomieszczeń tworzących niezbędne minimum, które obejmuje:
- 2x gabinety zabiegowe
- 1x pokój z wanną z hydromasażem
- 1x gabinet kosmetyczny
- 1x sauna sucha 6 osób
- 1x wanna jacuzzi dla 4-6 osób
- 1x pokój wypoczynkowy, poczekalnia dla gości
- 1x łazienka z WC
- 1x recepcja
- 1x szatnia z umywalnią (natrysk, umywalka) - gdy planujemy klientów spoza obiektu
- 1x pokój personelu: socjalny z umywalnią i WC
Taka ilość gabinetów (3+1) pozwoli na cyrkulację klientów, podobnie jak sauna, łaźnia i jacuzzi. Wymienione siedem pomieszczeń to nie fanaberia, a konieczność podyktowana praktyką. Choćby po to, by tworzyć tak modne i dobrze się sprzedające w SPA 'ceremonie' i 'rytuały'.
Co jeszcze?
Niezbędna w SPA jest poczekalnia nazywana 'pokojem wypoczynkowym'. Bez niej nie stworzymy klimatu tak potrzebnego gościom w dobrym SPA i różniącego SPA od poczekalni na korytarzu pod gabinetami rehabilitacji w sanatoriach czy uzdrowiskach.
Równie ważny jest pokój personelu.
Ci ludzie ciężko fizycznie pracują. Wykonując masaże, utrzymując czystość i sterylność urządzeń, przygotowując i wykonując zabiegi. Praca w SPA to praca w ciągłym ruchu, praca fizyczna - o ile tylko są klienci.
Personel SPA powinien mieć miejsce, by usiąść na chwilę i odpocząć z dala od oczu gości, zjeść posiłek, napić się, wziąć prysznic. Tworząc takie pomieszczenie unikniemy zapachu kanapek z kiełbasą i okupywania foteli w pokoju wypoczynkowym czy siedzenia pracowników w holu SPA.
Pozostałe pomieszczenia: WC, szatnia, recepcja, magazyn, pomieszczenie gospodarcze - są potrzebne dla prawidłowego, sprawnego działania SPA. Realizacja pomieszczeń z powyższej listy wymaga ~160 mkw. powierzchni użytkowej.
Na etapie projektowania SPA warto brać poprawkę na zapewnienia architekta czy dostawcy wyposażenia, że można zrezygnować z części proponowanego programu lub zrobić SPA na 70 mkw. To co Państwo stworzą nie będzie przynosiło spodziewanych dochodów. Na mniejszej przestrzeni nie zmieści się programu, który trwale pozwoli osiągać zysk ze świadczenia usług w SPA i będzie zadowalał klientów.
Co równie ważne, będzie pozwalał podążać z wyposażeniem, kosmetykami i zabiegami za zmieniającymi się regularnie w tej branży modami, co uczyni państwa obiekt atrakcyjnym dla gości i klientów. Niestety, te 160 mkw. to niezbędne minimum.
Gabinety
Przy dużej frekwencji, codziennie każdy gabinet odwiedzi kilkanaście osób. Minimalne wyposażenie takiego gabinetu to:
- łóżko do masażu | łóżko kosmetyczne
- umywalka
- prysznic
- szafka z szufladami na akcesoria do masażu, kosmetyki
- podręczny magazynek: szafka, mały regał - ważne, by był zamykany na kluczyk
- fotel | krzesło | taboret dla kosmetyczki
- wieszak na odzież klienta
- zegar
- zestaw do odtwarzania muzyki
- oświetlenie z możliwością sterowania klimatem
- skuteczne ogrzewanie
Jak widać: konieczny jest także prysznic. W naszym projekcie jeden prysznic obsługuje dwa gabinety i pokój z wanną do hydromasaży. Będzie to wymagało uwagi przy tworzeniu grafiku zabiegów tak, by kończyły się one o różnym czasie, by każdy klient mógł skorzystać z prysznica, a personel miał czas go zdezynfekować. Możliwość przejścia z gabinetu przez prysznic do pokoju z wanną, bez konieczności ubierania się i wychodzenia na korytarz SPA jest ważna z punktu widzenia scenariusza ceremoniału, czyli połączenia w jeden ciąg dwóch, trzech zabiegów następujących po sobie.
Intymne jacuzzi
Tzw. strefę mokrą obejmującą: łaźnię, saunę, bicze i jacuzzi modnie jest robić jako jedną, dużą, wspólną, otwartą przestrzeń. To dobre rozwiązanie w przestrzeniach rekreacyjnych obiektów konferencyjnych, ale nie w obiektach, do których przyjeżdża się dla SPA. Wspólnota przestrzeni służy integracji, gdy korzystający z urządzeń się znają, czyli tak jak jest to w przypadku szkoleń, konferencji i imprez firmowych. Wówczas, za wstęp do przestrzeni rekreacyjnej, która bywa określana SPA, płaci się jedną, zryczałtowaną opłatę. Jednak w małym SPA, nastawionym na sprzedaż zabiegów, ceremoniałów czy programów, każde z urządzeń powinno być w oddzielnym pomieszczeniu. Zwłaszcza jacuzzi. Dzięki temu można oferować romantyczne i cieszące się popularnością wśród klientów kąpiele dla dwojga. Tak jest na naszym projekcie.
Poczekalnia
Przy większym ruchu w SPA, rezerwacji zabiegów i zapisów do gabinetów zawsze ktoś musi czekać. To nieuniknione. Wystarczy, że gość zejdzie na zabieg kilka minut przed czasem – co ma robić? A gdy jeszcze trwający zabieg się nieco przedłuży? To stąd biorą się goście zdenerwowani, zawiedzeni, źli na SPA. Goście czekający. Na stojąco w recepcji SPA, na korytarzu, w holu, czy wręcz na krzesełku pod gabinetem. To wielki błąd, którego pozwala uniknąć pokój wypoczynku, czyli tak naprawdę poczekalnia. Dyskretna, relaksująca cicha muzyka, bufet ze zdrowymi napojami i przekąskami (orzechy, bakalie, owoce), wygodne fotele, kanapa, leżak, przyjemne światło i kolorystyka – wszystko to ma za zadanie wprawić gościa w błogi nastrój, rozluźnić go i wyciszyć. Wówczas każdy zabieg daje lepsze efekty, a klienci są bardzo zadowoleni. Pokój wypoczynkowy często wykorzystywany jest również podczas ceremonii SPA, jako relaks między kolejnymi zabiegami albo na zakończenie zabiegów.
Akustyka
Bardzo istotnym elementem przy projektowaniu SPA jest właściwa akustyka pomieszczeń. Siąkająca nosem osoba za ścianą, rozmowy, hałasy, muzyka – żadne dźwięki nie mogą docierać do pomieszczenia, w którym wykonywany jest zabieg. To zła wiadomość dla szukających możliwości stworzenia „SPA na skróty”. Przepierzenia z płyty meblowej, cieniutkie ściany z cegły dziurawki czy wręcz karton-gipsu na wąskim profilu – to złe pomysły w przypadku SPA. Proponuję, przed podjęciem decyzji o technologii budowy, wizyty w kilku ośrodkach, nie tylko w Polsce, jeśli nie wierzą Państwo temu, co czytają. Odgłosy docierające spoza gabinetu do uszu poddawanego relaksującemu masażowi niweczą cały efekt pracy masażysty czy kosmetyczki. Psują nastrój zamiast pozwolić się odprężyć, przeszkadzają. Kosmetyczki rozmawiające w sąsiednim pomieszczeniu, głośno zachowujący się turyści przy basenie, dziecko jęczące mamie w recepcji – każdy obcy dźwięk docierający spoza ścian czy drzwi gabinetu psuje wrażenie. Klienci nie będą zadowoleni z takiego SPA.
Recepcja
Podobnie jak w przypadku recepcji hotelowej, recepcja SPA pełni rolę wizytówki i powinna wyglądem zachęcać do korzystania z usług, a także umożliwiać sprawną rezerwację zabiegów. Duże znaczenie ma wygląd recepcji oraz klimat tego miejsca. Gość, który przekracza próg SPA powinien poczuć, że wkracza do „innego” świata. Świata relaksu, przyjemności. Atmosferę nietrudno stworzyć przy pomocy muzyki, świec, kilku dekoracyjnych dodatków, muzyki, oświetlenia i ładnie wyglądającej, sympatycznej recepcjonistki. Ważne, żeby muzyka nie utrudniała komunikacji a oświetlenie poza tworzeniem nastroju pozwoliło na pracę recepcji, a gościom na czytanie, np. oferty SPA. Poza meblami, a więc ladą recepcyjną wyposażoną w szuflady i szafką czy komodą na obuwie, bieliznę jednorazową, szlafroki i ręczniki oraz fotelem dla recepcjonistki potrzebny jest najbardziej podstawowy sprzęt biurowy: komputer, aparat telefoniczny, kalkulator. W małym SPA program komputerowy do rezerwacji i rozliczania zabiegów nie jest niezbędny. Z powodzeniem zastąpi go arkusz kalkulacyjny. Kolejnym istotnym elementem jest kasa fiskalna. Dzięki podłączeniu kasy będziemy mogli rejestrować każdą sprzedaż w SPA, kontrolować obrót i pracowników rozliczających zabiegi. Faktury za usługi SPA są najczęściej wystawiane przez recepcję główną.
Sklepik
Sprzedaż w SPA nie obejmuje wyłącznie zabiegów kosmetycznych czy masaży, ale także sprzedaż kosmetyków i różnego rodzaju preparatów pielęgnacyjnych i akcesoriów, które kojarzą się ze SPA. Poza kremami, balsamami, peelingami i maseczkami sprzedajemy mydełka, pachnące świece, sole do kąpieli, ale też dobrej jakości ręczniki i szlafroki z logo hotelu/pensjonatu czy ekskluzywne pamiątki związane ze SPA, np. pięknie zapakowane stemple do masażu z pogrzewaczem, oleje do masażu w ozdobnych flakonach. Największym powodzeniem cieszą się preparaty naturalne, ręcznie wyrabiane, ręcznie zdobione i unikalne. Wszystkie powinny być ładnie zapakowane tak, aby cieszyły oko, żeby wzbudzić w klientach chęć ich posiadania.
Ważne, aby wygospodarować miejsce na sklepik SPA. Może to być wyeksponowana gablota umieszczona w holu recepcyjnym. Warto zadbać o jej ustawienie tak, aby goście mieli do niej swobodny dostęp, mogli obejrzeć artykuły i sprawdzić ich cenę. Im gablota ładniej wygląda i przyciąga uwagę gości, tym większe szanse na sprzedaż artykułów. W naszym projekcie przeszklone gabloty ekspozycyjne zostały zaprojektowane jako integralne elementy mebla recepcji.
Założenia programowe:
- obiekt 20-25 pokoi, kwaterujący do 55 - 60 osób
- rodzaj: hotel lub pensjonat
- kategoria: 3-4 gwiazdki
- obiekt całoroczny
- oferta SPA dostępna także dla osób niemieszkających w obiekcie.
Założenia biznesowe:
- dzięki ofercie SPA będziemy mogli tworzyć pakiety kilkudniowych pobytów SPA
- pakiety weekendowe i oferty specjalne
- oferty pobytów kuracyjnych po sezonie turystycznym
- będziemy mogli obsłużyć wszystkich mieszkańców obiektu przy 100% frekwencji (90 zabiegów dziennie) lub będziemy mogli sprzedawać ofertę zabiegów osobom niemieszkającym w naszym obiekcie.
Po szczegółowy opis powyższego rzutu napisz: jpiasta@e-hotelarstwo.com
Autor: Patrycja Majewska & Jacek Piasta | 2009 - 2019