Redakcja zespół redakcyjny składał się z praktyków znających realia branży oraz tematykę i sposób podejścia do problemów branży. A inspiracją do powstania HOTELARSTWA były rozmowy z pracownikami obiektów noclegowych, właścicielami hoteli i osobami zainteresowanymi inwestycjami w branży hotelowej. Inspiracją były również doświadczenia zawodowe osób tworzących kolegium redakcyjne, hotelarzy-praktyków. ANDRZEJ SZAFRAŃSKI w roku 2010 Przeczytaj, co Andrzej Szafrański myśli o mediach branżowych: JACEK PIASTA w roku 2010 Przeczytaj, co Jacek Piasta myśli o prasie branżowej i czytelnictwie: Obaj Panowie, to był rdzeń kolegium redakcyjnego. |
Otoczenie wydawnicze
W swojej klasie czasopismo, jako magazyn o charakterze poradnikowym, narzędziowym i informacyjnym, nie miało konkurencji.
Pozostałe tytuły prasowe skierowane do branży noclegowej w Polsce, ukazujące się w roku 2011:
W latach 2009 - 2011 miał miejsce systematyczny spadek sprzedaży czasopism dla hotelarzy, co było związane ściśle z rosnącą rolą internetu. Sprzedaży pozostałych czasopism nie służyło także przejście "Świata Hoteli", czasopisma w większym stopniu informacyjnego niż analityczno-poradniczego, na nieodpłatny sposób dystrybucji. Widać to najwyraźniej, po najstarszym z czasopism - "Hotelarzu", którego sprzedaż spadła z ponad 3.000 egzemplarzy na jesieni roku 2008 do 1.408 egzemplarzy w styczniu 2011 r. (dane za ZKDP).
Od połowy roku 2011 widać było odbicie, co znajdowało wyraz w stopniowym wzroście sprzedaży egzemplarzy rozprowadzanych płatnie.
Na polskim rynku istniało wówczas kilkanaście portali, których adresatem była branża hotelarska, gastronomiczna i turystyczna.
Zawierały przede wszystkim treści poradnikowe i informacyjne. Część nie miała wyraźnie ukształtowanego profilu, łącząc treści skierowane zarówno do fachowców z branży, jak i szerokiego grona odbiorców/konsumentów.
Wśród portali adresowanych do hotelarzy e-hotelarstwo.com, w roku 2011 po niespełna dwóch latach obecności na rynku, wyrastało na lidera. Zarówno pod względem liczby wizyt, jak i czasu spędzanego na stronie przez Czytelników.
Informacje o pierwszych obiektach noclegowych, w których udzielano odpłatnej gościny, pochodzą z XXX wieku p.n.e.