Fot. apsz |
Inwestycje te są realizowane przez m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, izby gospodarcze, fundacje oraz przedsiębiorców prywatnych.
W ramach unijnego programu Innowacyjna Gospodarka mogły się one starać o dofinansowanie na produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym. Na ten cel Bruksela przeznaczyła 138 mln euro. Nabór projektów zakończył się 30 maja 2008 roku. Minimalna całkowita wartość projektu wynosiła 10 mln zł.
"Dzięki tym pieniądzom mamy więcej turystów, przez co bardzo promujemy nasz kraj w Polsce i na świecie. Powstanie ciekawych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym to ogromny krok w stronę nowoczesności. Możemy pochwalić się konkurencyjnymi obiektami, które nie tylko spełniają europejskie standardy, ale także wyznaczają trendy", powiedział Szmytke.
Wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel dodała, że z unijnych pieniędzy przeznaczonych na turystykę skorzystali przede wszystkim turyści, mieszkańcy tych miast, w których zrealizowano projekty turystyczne, oraz samorządy.
Źródło: PAP
W latach 2007-2015 Polska otrzymała z Unii Europejskiej 70 mld euro, z czego 138 mln euro na turystykę, w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Ile z tych pieniędzy zostało rozumnie zainwestowanych i przyniesie faktycznie długoterminowy zysk? Ile zostało wydanych w sposób nie do końca przemyślany lub „popłynęło”? Niekoniecznie z biegiem rzek!