![]() |
Fot. apsz |
Redakcji wydawało się, że takie dreptanie w miejscu sieci Best Western występuje jedynie w Polsce i wynika z naszej specyfiki narodowej, a jednak okazało sie, że jest to ogólny problem sieci. Przyglądając się historii sieci Best Western w ostatnich 10 latach, trudno oprzeć się wrażeniu, że organizacja przestała się rozwijać jako całość.
Sieć Best Western, która została założona w roku 1946 przez kalifornijskiego hotelarza M.K. Guertin’a, działała na początku jako nieformalny system wymiany informacji i rekomendacji pomiędzy stowarzyszonymi hotelami. Hotele starające się o przystąpienie do sieci musiały spełnić minimum standardów w tym np. zapewnienie odpowiednich łóżek z pościelą. Dziś to może wydawać się dziwne, ale taki standard wcale nie był rozpowszechniony w dynamicznie rozwijającej się branży usług noclegowych tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Do połowy lat 60. XX wieku sieć była największą siecią na świecie i np. w roku 1963 w jej skład wchodziło 699 hoteli z 35,2 tys. pokoi. W epoce dynamicznego rozwoju globalnego rynku powoli wyprzedzały ją kolejne, mocno zorganizowane grupy. W roku 2000 w skład Best Western wchodziło ponad 4094 hoteli działających w 80 krajach, w tym 2272 funkcjonujące na obszarze Ameryki Północnej. Poza nią, najważniejszym rynkiem była Europa. W roku 2001 na terenie Europy funkcjonowały 1293 hotele BW, a w rodzimych Stanach Zjednoczonych 2117. Dynamiczne dla sieci, mimo kryzysu rynku turystycznego wywołanego przez zamachy z 11 września, miały być kolejne lata. Sieć miała się coraz bardziej internacjonalizować i rozrastać, np. w roku 2003 planowała włączenie aż 400 nowych obiektów. Faktycznie rok zakończył się rekordową liczbą obiektów funkcjonujących pod marką Best Western. Jednak zaraz potem przyszedł kryzys. Obecnie Best Western podaje oficjalnie liczbę hoteli zbliżoną do 4 tys. i awizuje swą obecność w 80 krajach świata, co odpowiada mniej więcej danym podawanym 11 lat temu. Zatem kryzys, zadyszka, czy kres możliwości funkcjonalnych i organizacyjnych oferowanych przez tę, jedyną w swoim rodzaju, „hotelarską spółdzielnię”, jaką jest Best Western?
Zdjęcia: Hotelu Best Western Hotel Felix jeszcze nie ma, ale już się reklamuje. Hotel oczywiście jest, tylko nie ma go pod względem "obrandowania" nową marką. Na budynku hotelu w chwili robienia tego zdjęcia (sobota 26 luty) podświetlalny był nieśmiało jeden z dwóch pozostałych neonów "starej" sieci Start Hotel.
|