![]() |
Fot. apsz |
W ramach sieci hotelowej działającej jako Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna Gromada, w obu obiektach rachunek działalności hotelarskiej nie domykał się od lat. Dlatego, gdy dotknięta kryzysem na rynku Gromada, zaczęła się restrukturyzować, wystawiła je na sprzedaż.
Hotel w Przemyślu, chociaż jest położony w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej granicy, nie cieszył się zbytnią popularnością wśród turystów, którzy przez to miasto przejeżdżają głównie tranzytem. W przypadku tego hotelu nowy właściciel postanowił wykorzystać jeden z walorów obiektu, jakim jest położenie nad rzeką San i m.in. rozszerzył zakres usług gastronomiczno-bankietowych.
Bardziej skomplikowana i trudniejsza jest sprawa hotelu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obiekt od początku uważany był za pechowy. Jego budowę rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Kryzys lat 80. wstrzymał budowę i stalowy szkielet dziesięciopiętrowca przez lata straszył w centrum miasta. W międzyczasie rozważano ukończenie go jako m.in. biurowca, poradni i hotelu robotniczego. Ostatecznie został na korzystnych warunkach nabyty i ukończony przez Gromadę jako hotel na przełomie lat 80. i 90. W pierwszych latach po uruchomieniu odnotowywał wysokie przychody, jednak wówczas nie miał konkurencji i był jedynym hotelem w mieście. Obecnie w Ostrowcu działa łącznie pięć hoteli oferujących 206 pokoi i kilka nowych obiektów nieskategoryzowanych. OST Gromada chciała zmodernizować starzejący się hotel, jednak uniemożliwiła to pogarszająca się sytuacja ekonomiczna spółdzielni. Gromada starała się również o środki z UE będące w dyspozycji władz województwa świętokrzyskiego, jednak ich nie otrzymała. Dofinansowanie dostał za to projekt hotelu w okolicach Ostrowca, którego budowa nie została jeszcze rozpoczęta. Natomiast władze miejskie kilka lat temu próbowały zachęcić Orbis SA do zainwestowania w hotel, który powstałby w pobliżu kompleksu obiektów sportowych.
Liczący 72 tys. mieszkańców Ostrowiec wraz z restrukturyzacją połączoną z częściową likwidacją największego zakładu - Huty Ostrowiec - stracił na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy.
Natomiast nabiera powoli znaczenia jako ośrodek turystyczny oraz sportowy – m.in. miasto dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Polsce kompleksów pływackich, na którym regularnie odbywają się zawody rangi krajowej, europejskiej i światowej.
W przypadku tego obiektu nowy właściciel rozważał wstępnie rezygnację z usług hotelowych i adaptację obiektu bądź na dom opieki społecznej, bądź biurowiec. Jednak, przynajmniej na razie, działa nadal jako hotel.
W ciągu ostatnich kilkunastu ostatnich miesięcy OST Gromada pozbyła się hoteli zlokalizowanych w Berlinie, Białymstoku Olsztynie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Przemyślu. Wcześniej z sieci ubył należący do zagranicznego inwestora hotel Gromada w Kapsztadzie, w Republice Południowej Afryki oraz jeden z dwóch hoteli Gromady w Radomiu. Obecnie baza noclegowa spółdzielni obejmuje jedenaście hoteli i trzy ośrodki wypoczynkowe oraz przygotowywane do otwarcia w ciągu kilku najbliższych miesięcy centrum hotelowo-kongresowe w Krakowie. Pierwotne plany dotyczące tego obiektu zakładały jego uruchomienie na przełomie lat 2009/2010. W ramach przeprowadzanej restrukturyzacji w roku 2012 Gromada pozbyła się również swej siedziby zlokalizowanej przy ulicy Cichej na warszawskim Powiślu.
Zdjęcie: Hotel Accademia w Ostrowcu Świętokrzyskim i ten sam hotel jeszcze jako Gromada.
|