
Najwięcej hoteli pięciogwiazdkowych działa dziś w Krakowie – 10, Warszawie – 10, Wrocławiu – 5 i Gdańsku – 4.
Większość hoteli tego segmentu, podobnie jak zdecydowana większość hoteli w Polsce działa pod rodzimymi, niezależnymi markami. Obiektów funkcjonujących pod markami dużych międzynarodowych grup hotelowych jest 18. Najwięcej pięciogwiazdkowych hoteli w swym polskim portfolio ma Starwood Hotels & Resorts – 6 (4 obiekty Sheraton, Westin i Luxury Collection). Carlson Rezidor Hotel Group ma 5 pięciogwiazdkowców (Radisson Blu), zaś Accor Hotels 3 (Sofitel). Wśród polskich grup prym wiodą Likus Hotele & Restauracje, dysponujące czterema hotelami o tym standardzie i dwoma kolejnymi obiektami w trakcie rekonstrukcji lub oczekiwaniu na modernizację do standardu pięciu gwiazdek.
Segment hoteli klasy najwyższej charakteryzuje wysoki wskaźnik nasycenia markami międzynarodowych grup hotelowych. O ile w przypadku całego rynku liczącego ponad 2,1 tys. hoteli nie przekracza ono 7 proc., to w grupie hoteli pięciogwiazdkowych wynosi odpowiednio 38,3 proc.
Między styczniem 2007 a styczniem 2013 roku liczba hoteli pięciogwiazdkowych niemal podwoiła się (wzrost o 95,8 proc.). W tym samym czasie rynek hoteli mierzony liczbą obiektów zwiększył się o niespełna połowę (43,6 proc.). Do tak spektakularnego wzrostu segmentu pięciogwiazdkowego szczególnie przyczyniła się „gorączka” związana z organizacją w Polsce turnieju Euro 2012. Poza planowanymi już wcześniej i zrealizowanymi inwestycjami, w kilku przypadkach przeprowadzono zmianę kategorii na 5 gwiazdek, hoteli funkcjonujących już wcześniej jako czterogwiazdkowe. Gdyby kilka hoteli nie oparło się sugestiom włodarzy niektórych regionów, którzy chcąc mieć więcej obiektów o najwyższym standardzie, proponowali ułatwienia w rekategoryzacji do wyższego standardu, w Polsce działałoby obecnie ponad 50 hoteli pięciogwiazdkowych. Wpływ na wyhamowanie trendu występowania przez inwestorów o przyznanie pięciu gwiazdek, które niewątpliwie można by przyznać co najmniej kilku hotelom oddanym do eksploatacji w ostatnich latach, miały też spektakularne rekategoryzacje z 5 do 4 gwiazdek hoteli Hilton w Warszawie i Sympozjum w Krakowie. Kroki te, według informacji zarządzających obiektami, były spowodowane chęcią utrzymania dotychczasowych i przyciągnięcia nowych klientów biznesowych, którzy ze względów przyjętych przez firmy rozwiązań "oszczędnościowych" nie mogli dłużej wydawać korporacyjnych pieniędzy na pobyty w obiektach pięciogwiazdkowych.